Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Sezona na Brněnské přehradě se blíží

Brněnská přehrada. Foto:MEDIAFAX

Sezona na Brněnské přehradě se blíží, letos bude bez sinic

Čistá voda vhodná ke koupání by v Brněnské přehradě měla letos vydržet po celé léto, slibuje Povodí Moravy. První odběry vzorků vody v nádrži dopadly velmi optimisticky. Firma nasadila do boje proti sinicím tři zbraně: aerační věže, dávkování síranu a pro případ nouze chemickou směs Pax.

Povodí Moravy se navíc osvědčilo vytažení aeračních věží blíže k hladině i brzké dávkování síranu na přítoku. Voda v přehradě má kolem dvaceti stupňů Celsia a první, otužilejší plavce už nalákala. "Voda je čistá. Že je studená nevadí,mě to přijde osvěžující," řekl student Matěj, který se v přehradě svlažil.

Mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá věří, že čistou vodu se podaří udržet celou sezonu. "Už jsme dělali první měření a výsledky jsou velmi optimistické. Potravy pro sinice ve vodě není mnoho," řekla Hrdá.

Lidé se mohli v přehradě koupat i loni, ale ke konci letních prázdnin už byla dost zelená a přiblížila k horní hranici zdravotní nezávadnosti. Kvůli teplému počasí se sinice ve vodě namnožily i přes působení aeračních věží.

Sinice milují vedro.

Sinicím svědčí teplá voda a nejvíce se jim daří, když panují několik dní v řadě vedra okolo třiceti stupňů, jak tomu bylo právě loni.V následujících dnech se budou teploty držet vysoko, ale podobná tropická vedra by přijít neměla. "Nejvyšší denní teploty budou stoupat k osmadvaceti stupňům Celsia. A v posledním červnovém týdnu očekáváme větší oblačnost a nejvyšší teploty vystoupí k šestadvaceti stupňům," uvedla meteoroložka Ivana Záluská.Aby povodí letos udrželo vodu čistou, začalo přidávat do vody síran, který sráží fosfor, jímž se sinice živí.

Také před dvěma týdny odlovilo tři a půl tuny bílých ryb a místo nich nasadilo dravé. "Bílé ryby se totiž živí zooplanktonem, který pomáhá likvidovat zelené řasy a sinice. Když těchto ryb ubude, zooplankton zbaví vodu více řas a sinic," vysvětlila Hrdá.

Povodí má v záloze ještě vyčleněné peníze na nákup chemické směsi Pax. "Máme ji připravenou pro případ nouze. Je to látka obsahující chlor, která se používá k čištění pitné vody. Dokáže vysrážet sinice do chumlů, které klesají ke dnu a tam odumírají," popsala mluvčí.

Co živí sinice.

Zásadní vliv na kvalitu vody v přehradě má množství fosforu, které lidé do řeky Svratky vypouštějí. Za minulý rok jej do nádrže přiteklo dvaačtyřicet tun, podstatná část z tohoto množství má svůj původ na posledních třinácti kilometrech řeky, mezi Boračí a Veverskou Bítýškou, včetně přítoků Bobrůvka, Lubě, Besének a Bílý potok.
"Jihomoravský kraj bude dávat desetiprocentní dotaci na stavbu čistíren odpadních vod v obcích v povodí Svratky. Nejde to zlomit ze dne na den, ale vyhlídky jsou dost nadějné," řekl krajský radní Ivo Polák (ČSSD).

11.06.2011Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se