Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Chceš skončit na dně Macochy jako Švanda, hrozila před lety StBPřed osmadvaceti lety bylo na dně propasti Macocha objeveno tělo studenta Pavla Švandy. Podivné vyšetřování, v němž byli inkognito svědci pracovníci StB, uzavřel vyšetřovatel jako sebevraždu. Podle rodiny a přátel však StB nechala Švandu zavraždit kvůli jeho názorům.

Pavel Švanda  
Pavel Švanda

Švanda se tehdy zrovna vrátil ze zahraniční cesty na devizový příslib. Navštívil tam například Vatikánský rozhlas a svého prastrýce, dnešního kardinála Tomáše Špidílka.

"Lidé, kteří znali jeho názory, byli přesvědčeni o jeho násilné smrti právě v souvislosti s jeho cestou do zahraničí," vzpomíná Švandův spolužák Ivo Ondračka.

StB podle něj rodině a přátelům vyhrožovala. "Chceš také skončit jako Švanda na dně Macochy," ptali se pracovníci StB. Výhružky všechny utvrdili v tom, že byl Švanda zavražděn.

 

Zemřel kvůli názorům

V roce 1981 byl Pavel Švanda nadějným studentem architektury, psal básně a eseje. Byl ambiciózní, přesto už nedokázal jít k volbám jediné strany.

"Dnešní systém státní moci se konkrétně ke mně chová víc než shovívavě a stačilo by opravdu jen myslet si svoje a přikyvovat, přikyvovat, přikyvovat... a mám život nalinkovaný jedna radost," napsal Švanda své přítelkyni.

Jenže Švanda o nalinkovaný život nestál. "Oni nás zničí, sežerou, rozcupujou aniž si to vůbec uvědomíme. Až zlikvidují chartisty, bude na řadě církev. Až zdecimují církev a z kostelů nadělají muzea ateismu, přijde na řadu jeden každý z nás," pokračoval nadějný student v dopise.

V pátek 2. října 1981 ho spolužáci viděli naposledy.

Vyšetřování Švandovi smrti bylo obnoveno po roce 1989. Podle Ondračky ve spise stojí: "Není možné jednoznačně konstatovat, že došlo k sebevraždě. Současně se nepodařilo zjistit a zajistit důkazy umožňující trestní stíhání."

22.02.2011Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se