Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Částečné zatmění slunce

Zatmění Slunce

Několik minut po osmé hodině dopadl na Zemi měsíční stín.Začalo tak částečné zatmění Slunce,při němž se zhruba v 9:25 ocitne v zákrytu Měsíce přes 79 procent slunečního disku. Úkaz je pozorovatelný s ochrannými pomůckami, další velké zatmění čeká Česko až v roce 2026.

Aktualizovaná předpověď ČHMÚ slibuje mírně lepší podmínky na západní části území. Řada míst,včetně ondřejovské hvězdárny,si chválí výborné pozorovací podmínky.Čtenáři iDNES.cz ale hlásí, že například v Liberci, Pardubicích, Přerově či Frenštátě pod Radhoštěm je zataženo nebo dokonce sněží.

Portál iDNES.cz nabízí ze zatmění přímý přenos ze Štefánikovy hvězdárny v Praze. V komentovaných vstupech o zatmění hovoří pracovnice hvězdárny Lenka Soumarová.

Zatmění je viditelné v celé Evropě, ze severu Afriky a v západní a střední Asii. Největší překrytí - 86 procent slunečního průměru - nastane ve Švédsku na pobřeží Botnického zálivu. V Česku bude největší část Slunce zakrytá na severu (v Liberci 79,8 %). Na jihu republiky to bude o něco méně, v Českých Budějovicích např. 78,2 %.

Zatmění je pozorovatelné s ochrannými pomůckami, například sklem ze svářečských brýlí, tzv. mylarovou fólií nebo alespoň skrz kompaktní disk. Při přímém pohledu do Slunce, zvláště skrz dalekohled nevybavený filtrem, je vysoké riziko trvalého poškození zraku.

Rovněž není doporučeno dívat se skrz disketu, protože ta propouští infračervené záření, které může poškodit oko zahřátím.

Lepší pozorovací podmínky v Česku dlouho nebudou - další velké částečné zatmění Slunce nastane v roce 2026, úplné zatmění pak až v roce 2135.

04.01.2011 | Autor: zdroj:idnes.czKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se