Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

U Slavkova si zopakovali bitvu tří císařů

Program vzpomínkových akcí Austerlitz 2010


Bitva u Slavkova-sobota 4.12.2010

Novodobou Bitvu tří císařů známou také jako bitva u Slavkova demonstrovalo v sobotu odpoledne na 1200 milovníků vojenské historie. Na pláni pod vrcholem Santon u Tvarožné na Brněnsku se po 205 letech opět střetla vojska Napoleona I., rakouského císaře Františka I. a ruského imperátora Alexandra.

Francouzského císaře a vojevůdce představoval skutečný Francouz Frank Samson, jezdectvo bylo podřízeno diviznímu generálovi Olegu Sokolovovi, jednomu ze zakladatelů napoleonského re-enactmentu v Rusku a v současné době historikovi pařížského Musée de l'Armée.

Koaliční rusko-rakouské armádě v roli generála Liechtensteina velel Wolfgang Horak, ruské části dělostřelecký kapitán Vít Odstrčil a v roli knížete Bagrationa Jaroslav Pelíšek. V rakouské generálské uniformě si zabojoval také David Banks, prezident Evropské napoleonské společnosti.

Tisíce diváků, kteří letos díky štědrosti sponzorů neplatili vstupné, nejprve sledovaly boje na krajním levém křídle fronty. Ve skutečnosti měřila osm kilometrů, spojenci - Rusové a Rakušané - přitáhli od Olomouce. Nejvíce se líbily jezdecké souboje, účinkovalo 80 jezdců na koních. Francouzské barvy hájilo 635 vojáků vyzbrojených 480 puškami a sedmi kanóny, za koalici se bilo 554 vojáků se 365 puškami a dvanácti kanóny. Ve skutečné bitvě padlo na 20 000 vojáků a tisíce koní.

Organizátorům pomohlo slunné počasí, i když mráz byl větší než při skutečné bitvě ze 2. prosince 1805.

05.12.2010Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se