Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

„Katarstrofa“, reaguje fotbalový svět na hostitele mistrovství světa 2022


Vuvuzely jsou zpět. Před půl rokem z těch plastových trubek třeštila hlava, byly hlavním zvukem fotbalového šampionátu v Africe, teď se jejich vtíravý zvuk vrací. Právě s vuvuzelami totiž Katařané nadšeně oslavovali, že budou pořádat mistrovství světa v roce 2022. 

Pohádkově bohatý emirát z Perského zálivu přislíbil, že během příštích pěti let vybuduje: novou železnici za 25 miliard, nové letiště za 11 miliard, nové silnice za 20 miliard, nový přístav za 5,5 miliardy. Všechny ty astronomické cifry jsou v dolarech, přesto se svět nepřestává divit, na co Mezinárodní fotbalová federace FIFA vsadila.

Katar upřednostnila před USA, Austrálií, Japonskem a Koreou. "FIFA prodala šampionát šejkům – Katarstrofa! Takhle bychom to slovo měli nově psát," vyšlo v německém deníku Bild, který by se měl tvářit objektivně, protože Německo nekandidovalo.

"FIFA si koupila zpáteční lístek do neznáma," napsali v New York Times. Američané byli obzvlášť otřesení, protože do kandidatury vložili miliony dolarů, delegaci vedl bývalý prezident Clinton a současný první muž Obama namluvil při prezentaci USA úvodní slovo. Když uslyšel finální verdikt, utrousil: "Špatné rozhodnutí."

Americká sportovní diplomacie utrpěla další těžkou ránu. Chicago se marně snažilo o letní olympiádu 2016, fotbalový sen zadusil maličký Katar. "Copak kartel s názvem FIFA ztratil celou svou duši? Opravdu jim jde o to, aby fotbal vzkvétal, nebo si jen chtějí nacpat kapsy?" reagovali v Seattle Times.

Co na to Austrálie? I její naděje byly slušné, protože na tomhle kontinentu se šampionát ještě nikdy nekonal, ale výsledek byl tristní. Porážka v 1. kole za jeden jediný hlas.

Jeden z australských fanoušků, který volbu sledoval v přímém přenosu před operou v Sydney, znechuceně pravil: "Teď je pro mě fotbal mrtvý. Kdo pojede fandit do Kataru? To musí být vtip." Ne, nebyl to vtip. Bohatý emirát umístil Střední východ na fotbalovou mapu světa a v Dauhá se rozezněly vuvuzely.

04.12.2010Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se