Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Fotbalové MS 2018 uspořádá Rusko a v roce 2022 Katar

Transparency International: Volba pořadatelů MS ve fotbale by se měla odložit


Výkonný výbor Mezinárodní fotbalové federace (VV FIFA) ve čtvrtek ve svém sídle v Curychu rozhodl o tom, že hostitelem světového šampionátu v roce 2018 bude Rusko. Mistrovství tak neuspořádají Anglie, Španělsko spolu s Portugalskem ani Nizozemsko spolu s Belgií.

Rusko dostalo přednost před hlavním favoritem Anglií a v sále zavládla na straně vyslanců „Velké země“ obrovská radost. Mezi ruskými zástupci byli například majitel anglické Chelsea Roman Abramovič či ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová.

Ruský náměstek ministerského předsedy Igor Šuvalov byl nevýslovně šťastný: "Prokázali jste v nás velkou důvěru, když jste nám svěřili pořádní MS 2018 a mohu slíbit, my všichni můžeme slíbit, že toho nebudete nikdy litovat. Pojďme spolu tvořit historii." S tím souhlasil rovněž šéf FIFA. "Gratuluji Ruskému fotbalovému svazu, protože to je náš člen, ale gratuluji také Ruské federaci, protože Rusko je velká země, je to vlastně kontinent," doplnil prezident FIFA Joseph Blatter.

Ruský premiér Vladimir Putin řekl po volbě, že okamžitě letí do Curychu, aby poděkoval výkonnému výboru FIFA za udělení pořadatelství MS 2018 právě Rusku. "Toto rozhodnutí ukazuje, že má Rusko důvěru," řekl Vladimir Putin novinářům předtím, než odjel na letiště k odletu do Curychu. Putin má dále radost z toho, že rozhodnutí ukazuje ruskou ekonomickou a politickou stabilitu.

"Hurá, vítězství," napsal na svém twitterovém účtu ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ruský ministr financí Alexej Kudrin přiznal, že Rusko na organizaci fotbalového MS 2018 utratí mnohem méně než na pořádání zimních olympijských her v Soči v roce 2014. „"Bude to znatelně méně," potvrdil.

Prezident Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini gratuloval ruskému vítězství. "Chtěl bych Rusku adresovat moje nejvroucnější gratulace. Výběr byl velmi náročný, protože všechny nabídky bez výjimky byly mimořádně kvalitní," uznal Platini. "Všichni by si zasloužili vyhrát a za UEFA mohu říct, že jsme hrdí na šest našich národních asociací. Budeme se snažit Rusku pomoct ze všech sil k tomu, abychom v roku 2018 zažili nejlepší MS v historii evropského kontinentu," dodal Platini.

Britský premiér David Cameron přednesl ve čtvrtek ráno závěrečnou anglickou prezentaci výkonnému výboru FIFA, ale před rozhodnutím dvaadvacetičlenného sboru odletěl zpět do Londýna. "Je to trpké zklamání," řekl David Cameron novinářům v úřadě na Downing Street krátce po verdiktu. "Podle FIFA jsme měli nejlepší technický tým, nikdo neshledal žádný risk, aby se šampionát nekonal v Anglii. Myslím, že jsme měli rovněž nejlepší obchodní nabídku a země je do fotbalu zblázněná," vyjmenoval Cameron hlavní klady anglické kandidatury. "Celá země bude stejně smutná jako já," doplnil.

David Beckham, anglická fotbalová ikona, který byl jedním z ambasadorů kandidatury, vyjádřil své rozčarování. "Myslím, že organizační tým udělal, co mohl. Nemohli jsme mít lepší nabídku," řekl David Beckham rádiu BBS. "Jsme zklamaní, ale přejeme Rusku a Kataru vše nejlepší. Jsou to dvě skvělé země a jsem si jist, že uspořádají šampionáty, na které bude FIFA hrdá," přidal.

Princ William, další z vyslanců hrdého Albionu, rovněž potlačoval zklamání. "Měli jsme silnou nabídku, ale bohužel to nezafungovalo," řekl přímo v Curychu princ William. "Měli jsme velmi dobrou a profesionální kampaň, ale Rusko a další kandidáti také. Nezbývá než vítězi pogratulovat a myslím, že to bude velmi dobrý šampionát. Je mi líto, že jsme neuspěli, hlavně kvůli fanouškům v Anglii," doplnil.

RUSKO

Pořadatelská města:
13 (Jaroslavl, Jekatěrinburg, Kaliningrad, Kazaň, Krasnodar, Moskva - 4 stadiony, Nižnij Novgorod, Rostov, Petrohrad, Samara, Saransk, Soči, Volgograd)
Největší stadiony:
Moskva - Lužniky (kapacita 80 tisíc diváků), Petrohrad (v rekonstrukci, kapacita se bude pohybovat kolem 62 tisíc diváků)
Pořádané seniorské fotbalové akce:
žádné
Motto:
"Připraveni inspirovat"
Předpokládaná celková kapacita míst (dle oficiální přihlášky):
3 141 000 diváků


Fotbalové MS 2022 uspořádá Katar

Výkonný výbor Mezinárodní fotbalové federace (VV FIFA) ve čtvrtek ve svém sídle v Curychu rozhodl o tom, že hostitelem světového šampionátu v roce 2022 bude Katar. Mistrovství tak neuspořádají USA, Austrálie, Japonsko a Korejská republika.

Zatímco Rusko bylo vážným kandidátem na pořádání MS 2018, před Katarem jako hostitelem MS 2022 měly mít navrch USA a Austrálie. Oblast Blízkého východu však u členů výkonného výboru FIFA zabodovala nejvíce. "Mistrovství světa bude poprvé v Rusku a poprvé na Blízkém východě, v celosvětovém rozvoji fotbalu je to dobrá zpráva, jsem šťastný prezident," glosoval Joseph Blatter, šéf FIFA.

"Jsme rádi, že jste nám uvěřili a dali nám šanci. Určitě svět nezklameme. Děkuji vám za to, že jste nás podpořili a dovolili fotbalu expandovat. Budete na nás hrdí a budete hrdí na Blízký východ," přidal šajch Muhammad bin Hamád bin Chalífa as-Sání.

Anglický list Sunday Times a rovněž stanice BBC přinesly před hlasováním zjištění, že dohromady pět členů fotbalové vlády, která o pořadatelství rozhoduje, bralo úplatky. Protikorupční organizace Transparency International dokonce vyzvala Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA, aby volbu odložila: "Důvěryhodnost a bezúhonnost FIFA byla znovu výrazně poškozena. Tahle nemilá záležitost by se měla svěřit nezávislým vyšetřovatelům."

FIFA odložení rázně odmítla, ale dva členy svého výkonného výboru suspendovala, takže nakonec hlasovalo jen 22 lidí. Amos Adamu z Nigérie totiž dostal za korupci disciplinární trest na tři roky a Reynald Temarii z Tahiti za porušení etických pravidel roční distanc. Oba naletěli na fintu novinářů, kteří jim v převleku za lobbisty strčili do kapsy úplatek za „správné hlasování“. Všechno natočila skrytá kamera.

Angličané byli žhavým favoritem na pořádání MS 2018, avšak zpráva o korupci ve fotbalové vládě prognózy rázem změnila. Důležití lidé se na Anglii naštvali a před volbou se spekulovalo, že pravděpodobně dají hlas konkurenci. I sami Angličané se přeli: jedna strana vyčítala novinářům, že vyhlídky na kandidaturu pokazili, druhá strana je chválila za výbornou investigativní práci. Vždyť co může být v práci reportéra záslužnější než s jasnými důkazy poukázat na korupci?

Ještě před rozhodováním o jednotlivých místech pořádání Mexiko stáhlo svou kandidaturu na oba světové šampionáty a Indonésie, která chtěla pořádat MS 2022, nakonec také přehodnotila své vyhlídky, ustoupila a přihlášku stáhla.

FIFA poprvé v historii vyhlásila pořadatelé dvou mistrovství světa najednou. Výsledky tajného hlasování zatím na světlo světa nepronikly, ale člen výkonného výboru FIFA Gary Lineker, bývalý anglický kanonýr, agentuře Reuters prozradil, že Anglie vypadla v 1. kole hlasování.

KATAR

Pořadatelská města:
7 (Al-Daayen, Al-Khor, Al-Rayyan - 4 stadiony, Al-Shamal, Al-Wakrah, Dauhá - 3 stadiony, Umm-Sal)
Největší stadiony:
Katar plánuje vybudovat ultramoderní stadion Lusail, který bude obklopený vodou
Pořádané seniorské fotbalové akce:
žádné
Motto:
"Čekejte něco úžasného"
Předpokládaná celková kapacita míst (dle oficiální přihlášky):
2 869 000 diváků


HISTORICKÝ SEZNAM DĚJIŠŤ MS VE FOTBALE:

1930 URUGUAY
1934 ITÁLIE
1938 FRANCIE
1950 BRAZÍLIE
1954 ŠVÝCARSKO
1958 ŠVÉDSKO
1962 CHILE
1966 ANGLIE
1970 MEXIKO
1974 NĚMECKO
1978 ARGENTINA
1982 ŠPANĚLSKO
1986 MEXIKO
1990 ITÁLIE
1994 USA
1998 FRANCIE
2002 JAPONSKO A KOREJSKÁ REPUBLIKA
2006 NĚMECKO
2010 JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA
2014 BRAZÍLIE
2018 RUSKO
2022 KATAR

03.12.2010Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se