Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Autolékárnička 2011


Od 1. ledna příštího roku musí všechna auta registrovaná u nás vozit autolékárničku s rozšířeným obsahem. Jinak by byla v rozporu s vyhláškou 216/2010, její číselné označení bývá na obalech zpravidla uvedeno. Lékárničku s nově požadovanou výbavou pozná nakupující i podle složení, nesmí v ní chybět například isotermická podložka nebo zakřivené nůžky. Investice do doplnění zdravotnické výbavy nebo komplet nové autolékárničky nemusí být nijak dramatická – záleží ale na tom, kde ji motorista koupí.
 Štěpař-Delta

Internetové obchody

Při nakupování zdravotnického zařízené po internetu je nutno dávat pozor. Zaprvé je potřeba pozorně číst, co nabízené zboží všechno obsahuje. Běžný uživatel nechť se nelekne dražších autolékárniček typu II a III, které jsou určeny pro autobusy.

Kompletní novou náplň lze sehnat už za částku kolem 175 Kč. S obalem, ať už nylonovým, kortexovým nebo jinak plastovým, jsou pak o pár korun dražší.

Kdo chce krabičku z pevného plastu, nechť počítá s příplatkem zhruba 20 korun. A pozor, někteří internetoví prodejci uvádějí cenu bez DPH, plnou cenu se zákazník dozví třeba až v dalším kroku objednávky.

Nutno si uvědomit, že při tomto nákupu je většinou potřeba zaplatit za dopravu, pokud obchod nemá nějakou přidruženou prodejnu nebo výdejnu, kde si zákazník může zboží bez příplatku vyzvednout.

Cena za dopravu či poštovné vyletí minimálně o několik desetikorun. Při platbě na účet to může být 45 korun, při dobírce o stovku víc.

A pokud uživatel zaškrtne „osobní převzetí“, aby nemusel doplácet za poštovné, nechť si uvědomí, z jakého internetového obchodu nakupuje. Vidina nízké ceny může zamlžit mozek natolik, že až po odeslání objednávky například zákazník z Pardubic zjistí, že si pro zboží pojede do výdejny v Orlové-Lutyni. 

Obchody s výbavou pro dům a zahradu

Kdo častěji zajíždí pro materiál pro zahradu, dům, či byt do specializovaných obchodních domů, může autolékárničku přibrat k nákupu a ušetřit si shánění jinde. Když vybere obchod s levnější nabídkou, zaplatí téměř stejně, jako když nakupuje po internetu včetně dopravy či dovozu domů.

V pražském Bauhausu na Pankráci měli autolékárničku za 229 Kč. Na obalu byl jasně uveden obsah a taky doba expirace lékárničky stejně jako měsíc a rok kompletace.

Tento údaj je radno zkontrolovat, aby uživatel nekoupil něco, co bude mít do roka prošlou lhůtu spotřeby. Ideální je vybrat si zboží kompletované letos, datum expirace byl u kontrolovaného zboží uveden nejčastěji jako prosinec 2014 nebo červen 2015.

O poznání dražší autolékárničku prodávali v Obi na pražské Lhotce. Byla v měkkém obalu za 299 Kč a s uvedením expirace na konci roku 2014. Přelepka říkala, že má výbavu odpovídající požadavkům pro rok 2011, podrobný výčet obsahu ale na obale chyběl. 

Lékárny, drogerie, stánky

Při zjišťování cen jsme předpokládali, že povinná zdravotnická výbava bude nejdražší v lékárnách. Cena tohoto zboží v navštívených lékárnách na Praze 4 vyšší byla, mezi 321 a 325 korunami. To je skoro o stovku víc než v Bauhausu.

Kdo nechce utrácet za obal lékárničky, může kupit jen náplň. Ani v lékárně nezchudne, samotný obsah odpovídající novým předpisům lze sehnat za částku kolem 200 korun.

Suverénně nejdražší byly drogerie dvou různých firem. V jednom malém zastrčeném krámku s vývěsním štítem „Teta“ na pražské Pankráci prodavač ochotně s lupou v ruce na obale vyhledal expiraci zboží, požadoval ovšem za kompletní autolékárničku 399 korun. Vypadala úplně stejně jako ta v Bauhausu.

Za stejnou cenu nabízí luxusněji vyhlížející autolékárničky značky Hartmann německý řetězec drogerií DM. Expirace na jedné ze dvou nejdražších lékárniček byla uvedena datem prosinec 2014.

Autolékárničky budou do konce roku žádaným zbožím, a tak se příležitosti přivýdělku chytli i prodejci ve stáncích. V boudičce s prodejem motorových olejů na Pankráci nabízeli autolékárničku za 254 Kč.

U stanice metra Budějovická měli zdravotnickou výbavu v plastových krabicích zatavených v igelitové folii za 230 korun. Na první pohled vypadaly krabice v pořádku. Kvůli případné reklamaci po otevření by ale bylo lepší koupit toto zboží v důvěryhodnějším obchodě.

 Miniprůzkum cen autolékárniček podle vyhlášky 216/2010

 Prodejna  cena
 Internetové obchody  cca od 170 Kč do 230 Kč
 Obchody pro dům a zahradu  od 230 do 299 Kč
 Lékárny  cca 323 Kč
 Drogerie  až 399 Kč
Pozn.:
Ceny platí pro lékárničky v plastové krabici nebo umělohmotném či textilním obalu a byly zjišťovány v Praze 4. a 5. listopadu.

Povinný obsah lékárničky v autě od 1. 1. 2011

 • 3 ks – obvaz hotový s jedním polštářkem, široký 8 cm
 • 3 ks - obvaz se dvěma polštářky, široký 8 cm
 • 2 ks – trojcípý šátek z netkaného textilu o rozměrech 96 x 136 x 96 cm
 • 1 ks - náplast hladká cívka, velká 2,5 cm x 5 m
 • 6 ks - náplast s polštářkem, velká 8 x 4 cm
 • 1 ks – škrticí pryžové obinadlo o velikosti 6 x 125 cm
 • 1 ks - resuscitační maska s výdechovou chlopní a filtrem
 • 1 ks – plastová rouška o velikosti 20 x 20 cm x 0,05 mm
 • 1 ks - pryžové chirurgické rukavice
 • 1 ks - nůžky v antikorozní úpravě se sklonem, dlouhé 15 cm
 • 1 ks – isotermická fólie o velikosti 200 x 140 cm
 • 1 ks – leták, jak si počínat při nehodě
09.11.2010Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se