Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Kormoráni vylovili Kařezský rybník

Podzimní výlov - nakládka kaprů


Kormoráni vylovili Kařezský rybník

Rokycansko - Jarní a podzimní tažení kormoránů se neobešlo bez následků. Z rybníka v Kařezu vylovili ryby za milion.

Rybolovní ptáci při svých tazích nad územím a dlouhých mezipřistáních pojali vodní plochu za svou spižírnu. Na milion přišli zbirožské středisko J. Colloredo – Mannsfelda kormoráni.

Pohled na poloprázdné sítě se naskytl pracovníkům tohoto centra při výlovu Kařezského dolního rybníka. Jejich obavy z jarního a podzimního tahu kormoránů přes území se potvrdily. Rybníkáře tak zhruba třítýdenní zastávky ptáků ve finále připravily asi o milion.

„Možná tak z osmdesáti procent zlikvidovali z komor přidanou násadu dvouletých kapříků,“ roztrpčeně uvedl vedoucí zbirožského střediska Radek Jandera. Rybníkáři ´dorost´ do rybníka pustili loni v dubnu. Nálety okřídlených pirátů přečkaly jen velké ryby – ať už kapři, amuři či štiky – a jejich apetitu se vymykali také okouni.

200 metráků ryb chybí

Do sádek, kde měly vyčkat na vánočníí trh, se tak přestěhovalo jen 250 metráků ryb. Další předpokládané dvě stovky metráků chyběly.

„Pokud byla řeč o krmení kormoránů, nejednalo se jen o pár jedinců, ale kolonii přibližně čtyř set ptáků. „Bránit se jejich pustošení je problém,“ posteskl si Jandera. „Kormorán má statut zvláště chráněného živočicha, takže likvidovat ho nelze. Navíc rybník spolu se třemi dalšími patří do lokality Přírodní památka Kařezské rybníky, proto tam platí ještě přísnější opatření zamezující třeba plašení vodního ptactva,“ vysvětloval.

Kormoráni pytlačili i na Cekovském rybníce, tam je ale rybníkáři už plašili. Nakolik byli úspěšní, se ukáže 3. a 4. listopadu, kdy je naplánovaný jeho výlov.

Ceny vánočních kaprů nálet kormoránů neovlivní

Na vánoční ceně kaprů, která má podle dřívějšího ustanovení ve zbirožských sádkách činit opět 73 Kč za kilogram, se ale zatím podle Jandery nic měnit nebude.

„Zvířata, rybožravé ptáky nevyjímaje, hledají vždy nejsnadnější cestu kořisti,“ konstatoval Pavel Moulis ze Záchranného centra živočichů v Rokycanech. „S kormoránem velkým jsme už dříve zaznamenali problémy na Padrťském potoce nebo Klabavě. Pokud někam nalétnou při tahu a naleznou tam dostatek potravy, setrvají většinou na místě poměrně dlouho a příště se obvykle vracejí,“ dodal.

Plzeňský ochranář přírody Karel Makoň uvedl: „Kormorán velký je potravní specialista a jeho jídelníček se skládá převážně z lovených ryb všech druhů, a to o velikosti asi dvacet až pětadvacet centimetrů. Zřídka kdy větších. Nárazově sice obohatí svou stravu hmyzem, vodními měkkýši a obojživelníky, ale hlavní jsou ryby. Jeho denní spotřeba potravy se pohybuje kolem půl kilogramu.“

Pronásledování kormoránů a pokusu o regulaci výskytu nakloněný není. Kromě jiných výhrad vysvětluje: „Zpravidla takové snahy uplatňované u jakéhokoli druhu ptáků mimo hnízdiště mívají za následek jeho zvýšenou reprodukční schopnost.“
 


24.10.2010Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se