Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Do Kamenice vypouštěli ochranáři lososy

coho salmon1 Wild Caught or Farmed Salmon?

Do vod říčky Kamenice vplulo 10 000 malých lososů.Lidé z Národního parku České Švýcarsko je opatrně vypustili do řeky vPavlíně ůdolí a okolí Dolského mlýna.Pravidelná podzimní akce je součástí projektu,který usluje o návrat lososů do české přírody.

"Rybičky jsou velké 7 až 10 centimetrů. Přivezli je ze sádky v pytlích natlakovaných vzduchem, aby přežily převoz. Celý pytel se nejprve na chvilku položil na nějaké klidnější místo do řeky, aby se vyrovnaly teploty vody a ryby se trochu aklimatizovaly," popsal proces vypouštění Tomáš Salov, mluvčí národního parku.

"Pak se naberou do kbelíků a lidé je sběračkou pouštějí v klidnějších místech a zákoutích řeky. I to je kvůli aklimatizaci - kdyby rybu vypustili přímo do proudu, dostala by šok, musela by okamžitě z klidového stavu začít pohybovat, což by ji vyčerpávalo. Byla by pak vyšší pravděpodobnost úhynu," řekl Salov.

Letos se vypouštělo zhruba o dva tisíce více rybek než v uplynulých letech. "Množství bylo v rámci podzimního vypouštění lososů rekordní, podařilo se ho dosáhnout díky přispění ze strany veřejnosti - běží totiž dárcovský program v podobě DMS sbírky Návrat lososů," řekl mluvčí.

Cesta lososů: z Kamenice k Islandu a zpět

Veřejnost podle něj zafinancovala celou třetinu dnes vypouštěných ryb. Druhou třetinu platili firemní dárci, zbylou třetinu financovala správa národního parku. "Od loňska se vybralo více než 70 tisíc korun, pro letošní rok jsme z této sumy použili 65 tisíc," informoval Salov.

Lososi v Kamenici zůstanou ještě asi rok či dva. Až vyrostou, vydají se na cestu do Atlantiku. "Odhaduje se, že dosáhnou zhruba břehů Islandu a pak táhnou zase zpátky. Zpět do domovských vod se vracejí jen ti nejsilnější jedinci a založí tam novou generaci," řekl Salov.

Zpět do Kamenice se každoročně vrací jen několik desítek kusů, i to je ale velký úspěch. "V dlouhodobém měřítku je doložený trend, že počet navrátilců pomalu roste," zmínil mluvčí. Rybičky, které se dnes vypouštěly, byly odchovány ze švédských jiker v německých sádkách poblíž Neustadtu.

22.10.2010Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se