Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Air Force One


Air Force One: "husté" letadlo prezidenta Obamy.

Obama na palubě Air Force One
Pro zvětšení klikni na obrázek.
 

Podívejte se na palubu letadla Air Force One, kterým cestují pouze američtí prezidenti. Právě dnes přistane letecký speciál na Ruzyni.

"Já osobně si myslím, že je to pěkně hustý," odpověděl nedávno americký prezident Barack Obama na otázku, jak se mu líbí létání v Air Force One. Není divu, prezidentské letadlo je symbolem luxusu a moderní techniky.


Kdykoli cestuje americký prezident letadlem, vždy je na palubě Air Force One. Pod tímto označením se skrývá k nepoznání upravený Boeing 747-200B. Respektive dva identické letouny, které má současná hlava státu k dispozici.

Co vše se skrývá pod značkou Air Force One? Podívejte se

Air force one
Pro zvětšení klikni na obrázek.


Modrobílý kolos je jedním ze symbolů amerického prezidenta. Zdobí ho velký nápis "United States of America“, vlajka Spojených států a pečeť prezidenta. Je vybaven nejmodernější technikou tak, aby v případě útoku na USA mohl prezident vládnout z nebes.

Vnitřek boeingu je rozdělený na tři patra, celkem jsou k dispozici čtyři tisíce metrů čtverečných. Prezident má k dispozici vlastní kancelář, ložnici, salonek, konferenční místnost, toaletu se sprchou, dvě kuchyně nebo mobilní operační sál. Na palubě je vždy přítomný lékař.

 
(foto: profimedia.cz)

Historie a budoucnost vládních letadel

První prezidentem, který začal létat ve vlastní vládní letce byl v roce 1962 John F. Kennedy. Nechal pro své potřeby upravit letadla Boeing 707. Současné stroje nesly jako první na palubě před 19 lety prezidenta George H. W. Bushe staršího.

Barack Obama, který nyní řídí zemi z Bílého domu, už zahájil modernizaci vládní letky. Měla by se rozrůst o jeden stroj na celkem tři letadla Air Force One. Přibližný termín, kdy by se nové stroje mohly poprvé vznést do oblak je konec roku 2017.

Letoun Air Force One si "zahrál" také hlavní roli ve stejnojmenném filmu. Ve snímku z roku 1997 si hlavní roli prezidenta zahrál slavný hollywoodský herec Harrison Ford.

Podívejte se na upoutávku na film Air Force One.

 
Evropané v airbusech

Do Prahy se chystají také hlavy států Evropské unie. Evropští prezidenti a premiéři se musejí oproti šéfovi Spojených států uskromnit. Například německá kancléřka Angela Merkelová přiletí straším speciálem Airbus A310. V letounu stejného typu dorazí do Prahy i rumunská a španělská delegace.

Na větší komfort se může spolehnout francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který usedne do Airbusu A340. S tím se ale nechce spokojit, v plánu je výroba sepicálu Airbus A330, který by se podobal Air Force One.

 
 
04.04.2009 | Autor: zdroj:tn.czKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se