Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Fotbalová sobota na Spartě

Bída na Spartě.

Jestli fandíte fotbalové Spartě, musíte asi hodně trpět. Sychravý sobotní podvečer jen potvrdil, jak je tahle sezona pokažená. Domácí remíza 0:0 s Českými Budějovicemi, žalostný výkon bez šancí, hromový pískot. Jestli jste zápas sledovali z tribuny, možná jste taky nadávali.
Sparta - České Budějovice: domácí Kucka (vlevo) útočí

Potkal jsem jednoho z fanoušků hodinu po zápase, když odjížděl domů tramvají. Sparťanskou šálu omotanou kolem krku a v hlase naštvání: "Věrný jim zůstanu celý život, ale sem už nepáchnu. Abych takhle trpěl, na to nemám žaludek."

Další z věrných si přisadil na serveru iDNES.cz: "Fandím Spartě už 25 let, ale takhle ubohou hru, a navíc doma na jednoho útočníka, jsem v životě neviděl."

Start do jarní části měl napovědět, jestli se Sparta přes zimu natolik vylepšila, že ještě může prohnat vedoucí Slavii a bojovat o titul. Dosavadní výsledky naději nedávají. Za 180 minut nedal žádný sparťanský fotbalista gól, šťastnou výhru 1:0 v Olomouci totiž zařídil domácí stoper Škerle.

A sobota? Škoda mluvit. "Chyběl pohyb, nasazení, jiskra, nápad, fotbalová fantazie. Bylo to prostě jalové. Až mi bylo fanoušků líto," vyprávěl legendární sparťan Josef Jurkanin, kterému před výkopem přáli k šedesátinám.

Středová řada, které měl velet slavný záložník Berger, téměř nehrozila. Teprve po půlhodině měli fanoušci důvod k potlesku, když se Žofčák šikovně prohnal středem hřiště a vymyslel šanci pro Bergera, kterému do střely statečně skočil budějovický stoper Žižka. Hostům stačilo, že se stáhli do zhuštěné obrany, poctivě atakovali každou sparťanskou rozehrávku a věřili v úspěch.

Vždyť Sparta poprvé vystřelila na branku až ve 44. minutě! Fanoušci se zlobili, že trenéři stejně jako v minulém kole vsadili na systém s jediným útočníkem, ovšem tentokrát se Holenda vůbec neprosadil. Kulič ho z pravého kraje podporoval málo, ostatní záložníci téměř vůbec. "Měl to těžké, když nedostal kvalitní přihrávku," glosoval to kouč Jozef Chovanec.

Až komicky proto vyznělo skandování z kotle: "Dejte jim bůra." Sparťané se sotva dostávali ke střelám, natož ke gólům. Mezi tyče mířily celkem tři střely, dvě z toho od Bergera z přímých kopů. Když musel tým tvořit, selhal.

Nejblíž ke gólu měl náhradník Wilfried. Když jeho chytrý obstřel vyrazil v 71. minutě brankář Kučera, vítězně zatnul pěst. Tušil, že nečekaný budějovický úspěch je blízko. A dočkal se. Sparta neměla v sobotu zbraň, kterou by soupeře porazila.

Zatímco obrana fungovala precizně, přechodová a útočná vůbec ne. "Sparta přes zimu sestavila jedno z nejkvalitnějších mužstev ligy, ono se to časem projeví," řekl budějovický trenér Pavel Tobiáš. Jenže Sparta nutně potřebovala, aby se to projevilo hned.

02.03.2009 | Autor: Zdroj:idnes