Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Australie a Oceánie

Austrálie a Oceánie


Austrálie a Oceánie

    Tichý oceán pokrývá území 166 miliónů čtverečních kilometrů a je tak větší než veškerý povrch pevnin na Zemi. Je v něm rozptýleno více než 10 000 vulkanických a korálových ostrovů. Ty byly objeveny a osídleny Evropany jako poslední. Ovyvatelé ostrovů v Tichém oceáně patří k největším mořeplavcům všech dob. Ve svých zdokonalených veslicích přeplavili ohromné vzdálenosti na širém oceánu. Přitom se orientovali podle Slunce, hvězd a mořských proudů a podle letu ptáků. Uměli přizpůsobit jízdu panujícím větrům a proudům a dokázali v průběhu staletí dorazit na všechny obyvatelné ostrovy v Oceánii. 
  Austrálie, to je šest států a dvě teritoria: Australian Capital Territory, New South Wales, Northern Territory, Queensland, South Australia, Tasmania, Victoria, Western Australia, má okolo 20 miliónů obyvatel. Hlavním městem Austrálie a sídlem australské vlády je Canberra.
austrálie
První osídlenci na kontinent přicestovali z regionu jihovýchodní Asie před více než 40.000 lety. Osidlování Austrálie evropskými kolonizátory začalo v roce 1788, ale už v roce 1770 učinil formální nárok na území ve prospěch Velké Británie kapitán James Cook. V 18. a 19. století vzniklo šest k olonií, které v roce 1901 vytvořily Australské společenství (Commonwealth of Australia). Nový stát byl schopen využít rozsáhlé přírodní bohatství pro rychlý rozvoj hospodářství. V roce 1999 bylo přehlasováno referendum o změně statutu Austrálie z monarchie na republiku.

Zajímavé údaje o austrálii:

Počet obyvatel k červenci 2004 byl odhadem 19.913.000
Nejnižší bod Austrálie je Eyrské jezero, - 15 m, nejvyšší Mount Kosciuzsko, 2.229 m.
Hrubý národní produkt v roce 2004 odhadem 29.000 $ na hlavu.
Inflace v roce 2004 asi 2.8 %.
Internetové domény Austrálie mají příponu .au, v roce 2003 bylo připojeno k internetu téměř 10 mil. osob.
Přes 440 letišť, 52 lodí domácích a 60 registrovaných v jiných státech.
Kurz AUD (australského dolaru) k USD se pohybuje od 1.5 do 1.9 AUD/ 1 USD.
Popularita Austrálie u zahraničních návštěvníků rok od roku roste.

Sydney - SYD

austrálie

Sydney, hlavní město New South Wales, je nejstarším a největším městem Austrálie s počtem obyvatel přes 4 milióny. Najdete tu mnoho turistických atrakcí, pláže, ale i několik národních parků.

Melbourne - MEL
austrálie 
Melbourne, hlavní město Victorie, je druhé největší město Austrálie s populací přes 3 milióny.

 Adelaide - ADL
 austrálie

Adelaide, hlavní město Jižní Austrálie, je domovem 1 miliónu obyvatel. Torrensova řeka ho dělí na dvě části, Adelaide a Severní Adelaide. Město obklopuje rozmanitý terén, počínaje zelenýmí parky, přes hory a konče přímořskými plážemi. Centrum města má rozlouhu jednu čtvereční míli, díky čemuž je vše snadno přístupné. Hlavní ulice, King William Street, probíhá skrz město od severu k jihu, přes Viktoriino náměstí v centru města 

Canberra
Canberra

Budovy starého i nového parlamentu
poloha
souřadnice: 35° 18' 30" j.š. 149° 7' 30" v.d.
nadmořská výška: 632 m n. m.
stát: Austrálie Austrálie
teritorium: Teritorium hlavního města
Canberra na mapě státu
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 805,6 km²
počet obyvatel: 322 798 (2006)
hustota zalidnění: 401 obyv. / km²
správa
starosta: Jon Stanhope
oficiální web: www.act.gov.au
 

Canberra je hlavní město Australského svazu. S populací 325 000 obyvatel se jedná o největší vnitrozemské australské město, které se nachází ve východní části státu. Město je umístěno 300 kilometrů jihozápadním směrem od Sydney a 650 kilometrů severovýchodním směrem od Melbourne.

 

Historie

Město vzniklo jako výsledek sporu. Když se australské kolonie roku 1901 sloučily v Commonwealth of Australia, Australané se nemohli dohodnout zda roli hlavního města převezme Sydney nebo Melbourne. V roce 1908 vznikl kompromis Canberra. Jméno Canberra v jazyce domorodců znamená Místo setkávání. Jedná se o město, které bylo přesně navrženo a postaveno podle plánů, které se nechaly inspirovat městem Chicago od architekta Waltera Burleye Griffina.

Geografie

Canberra pokrývá oblast o 805,6 km² a je situována nedaleko horského hřebenu Brindabella Ranges a okolo 150 kilometrů od východního australského pobřeží. Město leží v nadmořské výšce 550 až 700 m.n.m. Nejvyšší místo ve městě se nachází na Mount Majura a je vysoké 888 metrů. Další větší kopce v oblasti jsou Mt Taylor, Mt Ainslie, Mt Mugga Mugga a Black Mountain. Okolí města se nachází v oblasti, která je bohatá na eukalyptové savany, bažiny a lesy.

Městem protéká řeka Molonglo River, která v centru města tvoří jezero nazývané Lake Burley Griffin.

 

25.02.2009 | Autor: zdroj:divy světa a wikipedieKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se