Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Mont Blanc

Mont Blanc je ůdajně nejvyšší horou v Evropě.


Mont Blanc

Za nejvyšší horu v Evropě se někdy považuje Mont Blanc, někdy Elbrus na Kavkaze, podle toho, jak zeměpisec bere v úvahu hranice Evropy.
Mont Blanc neboli Monte Bianco je svou výškou 4 807 m nad mořem nižší než Elbrus a je nevyšší horou v Alpách. Leží na francouzsko-italské hranici v hlavním hřebeni Savojských Alp, jižně od francouzského střediska Chamonix při pohledu z francouzské strany a severně od střediska Cormayeur při pohledu ze strany italské.

 

 
Na jižní straně nalezneme mohutné ledovce Ghiacciacio della Benva, di Fréney a de Brouillard, ledovce Ghiacciaio del Monte Bianco a de Dome jsou pak větvemi mohutnějšího ledovce del Miage. Na severní straně pak stojí za pozornost Glacier de Bosons, de Taconna a zejména Glacier de Bionassy.

Masivem Mont Blancu prochází 11,6 km dlouhý tunel, který byl postaven v letech 1957 - 1965. Spojuje města Chamonix v Horním Savojsku ve Francii a Courmayeur ve Valle d'Aosta v Itálii.
 
 
 

K výstupu na vrchol je možné zvolit čtyři výstupové trasy nižší obtížnosti, zdatný horolezec si může vybrat z velkého množství horolezeckých výstupů vyšších obtížností. Hora byla prvně zlezena 8. srpna 1786 Jacquem Balmatem a Michelem Paccardem. První ženou, která stanula na vrcholu Mont Blancu byla Marie Paradisová v roce 1808.

 


Nejkrásnější pohled na Mont Blank je od jihu z Courmayeuru. Tato hora je velmi traktivním cílem nejen horolezců i turistů - na její vrchol vystoupí každý rok řádově několik tisíc lidí.

 


25.02.2009 | Autor: zdroj:divy přírodyKomentáře

1 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se