Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Vodopády Foz do Iguacu

 


Vodopády Foz do Iguacu
v Jižní Americe

Vodopády Foz do Iguacu jsou považovány za jedny z nejkrásnějších vodopádů na světě. Místní obyvatelé je nazývali ve své řeči Yguasú - Y znamená vodu, guasú velký.
Prvním Evropanem, který je spatřil, byl v roce 1541 Don Gabeza de Vaca.
Nacházejí se asi 20 km na východ od soutoku řek Paraná a Iguacu nedaleko hranic třech států - Brazílie, Argentiny a Paraguaye. Řeka Iguacu pramení v pohoří De Serro do Mar, je dlouhá 1320 km a ústí do Paraná, která je 4380 km dlouhá.


Vodopády Foz do Iguacu
se nalézají nedaleko hranic
Brazílie, Argentiny a Paraguaye

Foz do Iguacu je vlastně obrovský systém vodopádů, jejichž počet nelze přesně stanovit, záleží totiž na množství vody, které protéká řekou, kolísá asi od 150 do 300. Vodopády protéká průměrně 5 000 krychlových metrů vody za sekundu, při sezónním zvýšení hladiny se zvyšuje průtok až na 13 000. Nesmírné masy vody se řítí z výšky přibližně 80 m a jsou asi 4000 m široké. Klesá-li průtok řeky, objevují se mezi jednotlivými vodopády ostrůvky. Asi 70 procent vodopádů leží v Brazílii.


Obrázky se po kliknutí zvětší

Pozoruhodná je rovněž květena a zvířena v okolí. V národním parku se nacházejí různí pestří motýli - modří, žlutí, bílí s červenými puntíky a jiní. Rorýsi si stavějí hnízda ve skalních útesech přímo pod závoji mlhy z vodopádů a chrání tak svá mláďata před nepřáteli. Během dne krouží obrovská hejna rorýsů vysoko nad vodopády a před setměním zaletí do svých hnízd. Takto je tomu při pěkném počasí. Má-li pršet, rorýsi se stáhnou dolů. Podle nich se dá předpovídat počasí. Je zde také mnoho papoušků. Oblast by ale zaujala i botanika.


Obrázky se po kliknutí zvětší

Burácející vodopády, vypadající jako obrovské křišťálové záclony padající z hnědých a mechem porostlých skal vytvářejí fantastickou scenérii mlhy a oblaků a tento dojem umocňuje neporušený prales.


Obrázky se po kliknutí zvětší

Z Brazílie jsou vodopády na pohled zajímavější a romantičtější. Největším vodopádem z celého systému je Ďáblův jícen, který je co do množství průtoku vody za sekundu největším na světě. Vodopád v těchto místech dosahuje největší výšky - 80 metrů.
Po visutých můstcích se můžete dostat až k úpatí horní části vodopádů. Na jeden z mezistupňů tu postavili Brazilci vyhlídkový most, kde na každého čeká mohutná vodní tříšť a sprcha. Pod nohama se voda řítí s ohlušujícím hlomozem do třicetimetrové hloubky. Duha střídá duhu. Návštěvník odejde odtud naprosto promočen, ale šťasten a unesen nezapomenutelným zážitkem. Odtud je možno vyjet výtahem až k samotnému vrcholu vodopádů.


Obrázky se po kliknutí zvětší

Z argentinské strany se můžeme potěšit naprosto odlišnými pohledy na vodopády - lze je odtud pozorovat z horní i spodní části. Je zde rozsáhlý systém lávek, schodů a můstků, které umožňují procházet a obdivovat z bezprostřední blízkosti jednotlivé části systému vodopádů v délce několika kilometrů. Naskytne se nám odtud celkový pohled na dlouhý pás vodopádů.
Návštěvu z argentinské strany můžete spojit jízdou na motorovém člunu proti proudu řeky až k úpatí vodopádů, kde se ocitnete přímo ve vodní sprše. Jedná se však o vzrušující a naprosto nezapomenutelný zážitek, jakého se pilný návštěvník westernů těžko naděje.
V roce 1986 byly vodopády Foz do Iguacu zapsány do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.


Obrázky se po kliknutí zvětší
02.01.2009 | Autor: zdroj:Divy přírodyKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se