Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Elbrus

Elbrus-hora na Kavkaze


Někteří zeměpisci považují za nejvyšší vrchol Evropy nejvyšší horu Alp Mont Blanc o výšce 4 807 m n. mořem, někteří zase kavkazský Elbrus, protože berou Kavkaz jako hranici mezi Evropou a Asií a Elbrus tedy patří k Evropskému kontinentu.
V každém případě je Kavkaz jedním z nejkrásnějších pohoří světa. Nalezneme zde nejen mnoho majestátních sněhem pokrytých vrcholů a ledovců, ale i rozkvetlé barevné louky, bystřiny s čistou průzračnou vodou, horská jezera, jehličnaté lesy. A naopak nehostinné neobydlené oblasti, neproniknutelné pralesy. Rozmanitost přírody je zde obrovská a stejně různorodé je i klima. Vichřice, sněhové bouře, mráz, déšť a naopak i slunce a modrá obloha.
Hlavní hřeben pohoří se táhne mezi Černým a Kaspickým mořem a tvoří hranici mezi Ruskem a Gruzií.

Obrázky se po kliknutí zvětší

Elbrus je neaktivní sopkou s dvěma vrcholy, západním (5 642 m n. m.) a východním (5 621 m n. m.). Údaje o nadmořské výšce kavkazských hor se ale v různých informačních zdrojích liší.
Vzdálenost obou vrcholů je 1 500 metrů. Svahy sopky jsou pokryté ledovci o celkové ploše 138 km čtverečních. Sněžná čára je na Elbrusu ve výšce 3 700 až 4 000 m.
Základ Elbrusu tvoří žuly a andezity. Byl činnou sopkou ještě v době ledové, poslední erupce byla zaznamenána kolem roku 50 n. l.

Obrázky se po kliknutí zvětší

V minulosti měla každá národnost pro Elbrus svůj název, spojený s různými legendami, strachem a pověrami. Proto se místní horalé Elbrusu vyhýbali. K prvním pokusům o zdolání vrcholu došlo až začátkem 19. století, často však skončily tragicky. 22. 7. 1829 dosáhl nižšího, východního vrcholu Kilar Chaširov, průvodce ruské vojenské expedice generála Emanuela. Toto datum se považuje za začátek horolezectví v ruských zemích.
30. 7. 1874 dosáhli Walker, Gardiner, Moore, Grove a Knubel západního vrcholu Elbrusu.

Obrázky se po kliknutí zvětší

elbrus_sunset

 

elbrus2

elbrus-diagram

elbrus-route

 

 

25.02.2009 | Autor: zdroj:Divy přírodyKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se