Deník

zde najdete všechno možné, od hudby, sportu, přírodě atd..........

Bobr evropský


  

Bobr evropský Castor fiber je velký zavalitý hlodavec s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem. Je velmi přizpůsoben vodnímu životu, rád si staví soustavy kanálů a hrází.  

Obecné informace

Bobr evropský má hmotnost až 30 kg, po jihoamerické kapybaře je druhým největším hlodavcem. Tělo má pokryté velmi hustou černohnědou srstí. Její hustota je 300 chlupů na mm2. Je dokonale přizpůsoben životu ve vodě díky plovacím blanám, které jsou na zádních končetinách, a uzavíratelným nozdrám. Uzavřít může také tlamu ihned za řezáky, které tak může ve vodě plně využívat. Oči jsou před vodou chráněny průhledným víčkem-mžurkou. Vedle toho má i žlázu vyměšující látku, která impregnuje srst. Pod vodou je schopen setrvat až 20 minut. Dovede uchopovat předměty. Má pátý částečně protistojný prst na předních končetinách, čehož využívá při stavbě svého obydlí.

Potrava

Bobr evropský se živí bylinami, ale také lýkem a větvičkami topolu a vrby. Nevadí mu však ani kůra stromů, jiné dřeviny a nepohrdne ani úrodou kukuřičného nebo řepného pole. V létě dává přednost bylinnému patru. Toto období také využívá pro nahromadění potravy na zimu.

Rozmnožování

Po 107denní březosti se samici rodí v květnu nebo v červnu 2 - 5 mláďat, která pak dva roky zůstávají v mateřské kolonii, která je tvořena rodiči a letošními+loňskými mláďaty. Po té zakládají novou kolonii.

Zjištění

Kvůli noční aktivitě můžeme přítomnost bobrů v dané lokalitě zjistit podle ohlodaných stromů, stop, kupovitých staveb z větví (bobřích hradů) a podle hrází. Podle místních podmínek si bobři nemusí postavit hrad.

Chování

Bobři jsou aktivní po celý rok, nemají zimní spánek. Nejvyšší věk je cca 35 let. Nejčastěji kácejí kmeny s průměrem 5-8 cm, ale poradí si i s kmenem 70 cm v průměru.

Stavba obydlí

Bobr evropský neužívá stromů jen k potravě. Když si nemůže udělat obydlí v podzemí, může strom pokácet a použít jej jako základ svého hradu (2,5 m vysokého a 3 m širokého), který tvoří hráz na potoce nebo řece, kde se rozhodl usídlit. Ze svého hradu vyrážejí hned po setmění a vracejí se až pozdě k ránu. Jejich práce má i kladný vliv na místní druhovou rozmanitost. V důsledku pokácení některých stromů dojde k prosvětlení území, které se pak stává vhodnějším pro mnohé druhy, zejména ptáky. Obecně jim vyhovují místa s mírně tekoucí vodou a břehy porostlé měkkými dřevinami jako je vrba, olše, osika, bříza nebo topol.

Výskyt

Bobr evropský je rozšířený na severní polokouli na říčních a lužních nivách, v Česku je v povodí Labe, Moravy, Odry a Dyje.

  

Na Pálavě se bobr přemnožil a likviduje stromy.Je velmi obtížné bobra zastavit,protože je chráněný.Tady je pár fotek,které jsem nafotil kolem Pálavy.

P2240046

Dyje 5-Novomlýnská nádrž(odvddnovací kanál)

P2240054

Dyje 5

P3090014

Dyje 4c

P4100088

Dyje 4c

P4100089

Dyje 4c

P4100092

Dyje 4c-stromy měli 70cm průměr.

 

02.06.2008 | Autor: RomanKomentáře

4 komentářů:
 • 23.01. 16:41, pepa

  Klidně dodám fotky stromů o průměru na pařezu cca 120 cm a ty mrchy chlupaté je zničí. Už chodí po lese přes den a nebojí se. Už by se mohli začít řízeně likvidovat.

 • 11.06. 13:53, Roman

  Napomáhá nejen při plavání jako veslo či kormidlo, ale slouží i jako signalizační zařízení, neboť hlasité plácnutí do vody je daleko slyšitelným varovným signálem.

 • 10.06. 16:38, Eva

  K čemu slouží Bobrovi placatý ocas? Děkuji za odpověď!

 • 10.05. 17:36, Martina Horáčková

  TYBRĎO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se